Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

راهنمای تحصیل در خارج از کشور: از ارز دانشجویی تا دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم

۸ آبان ۱۳۹۷
بدون نظر


ارز دانشجویی، اهمیت تایید مدارک تحصیلی دانشجویان خارج از کشور و اطلاع از دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم، از مواردی هستند که باید پیش از مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور به اندازه کافی در مورد آن‌ها بدانید.

تحصیل در خارج از کشور، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های پیش روی دانشجویان ایرانی است و از اهمیت بسیاری برخوردار است. انتخاب رشته و دانشگاه مورد نظر برای ادامه تحصیلات و چالش‌های مرتبط با آن، گرفتن پذیرش تحصیلی، آماده شدن برای آزمون‌های تافل و آیلتس، آماده کردن مدارک، نوشتن رزومه برای پذیرش در دانشگاه‌ها، دریافت ویزای تحصیلی، مسائل مربوط به توصیه‌نامه و حتی نکاتی برای کسانی که معدل پایینی دارند ولی قصد دارند تا در خارج از کشور تحصیل کنند، در سری مقالات «راهنمای عملی تحصیل در خارج از کشور» ارائه خواهد شد. 

ارز دانشجویی

ارز دانشجویی

ارز دانشجویی برای بسیاری از متقاضیان تحصیل در خارج از کشور، یکی از مهم‌ترین المان‌ها محسوب می‌شود. تفاوت نرخ ارز آزاد با نرخ ارز دانشجویی باعث شده افرادی که قصد مهاجرت تحصیلی دارند، به این موضوع فکر کنند. تفاوت ۲۰ تا ۳۰ درصدی ارز دولتی با ارز بازار آزاد در چند سال اخیر، باعث افزایش میزان متقاضیان دریافت ارز دانشجویی شده است.

ارز دانشجویی فقط به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که دانشگاه مقصدشان را بر اساس فهرست ارزیابی شده وزارت علوم انتخاب کرده‌اند

فرقی نمی‌کند در دانشگاهی پذیرش شوید که لازم باشد شهریه پرداخت کنید یا در دانشگاهی که از پرداخت شهریه معاف باشید؛ در هر دو صورت امکان دریافت ارزش دانشجویی را خواهید داشت. یعنی، مهم نیست که شما برای تحصیل خود شهریه می‌دهید یا کمک هزینه دریافت می‌کنید، در هر صورت، ارز دانشجویی در صورتی که شرایط آن را داشته باشید، به شما تعلق می‌گیرد و نباید در این باره نگران باشید.

یکی از مهم‌ترین شروط برای دریافت ارز دانشجویی این است که متقاضیان، حتما باید در دانشگاهی مشغول به تحصیل بوده یا پذیرش دانشگاهی دریافت کرده باشند؛ البته آن دانشگاه  باید توسط اداره کل امور دانش‌آموختگان وزارت علوم ایران، به عنوان دانشگاه ارزشیابی شده و معتبر، فهرست‌بندی شده باشد.

یعنی شما نمی‌توانید در دانشگاهی که ارزشیابی مشخصی ندارد، مشغول به تحصیل شده و برای تحصیل در مقاطع مختلف، خواستار ارز دانشجویی شوید. در واقع، ارز دانشجویی تنها به دانشجویانی که دانشگاه مقصد خود را بر اساس فهرست ارزشیابی شده وزارت علوم انتخاب کرده‌اند، تعلق می‌گیرد.

راهنمای تحصیل در خارج

طبق اطلاعیه مندرج در وب‌سایت وزارت علوم (معاونت امور بورس و دانشجویان خارج)، دانشجویان شاغل به تحصیل در خارج از کشور که متقاضی دریافت ارز دولتی هستند، ابتدا باید در سامانه نشا ثبت‌نام کنند. پس از ثبت درخواست ارز در سامانه و در صورت تائيد درخواست يک كد رهگيری از طريق سامانه برای متقاضی ارسال می‌شود و فرد می‌تواند به عنوان دانشجوی مورد تایید وزارت برای بازه مشخصی از تحصيل ارز دولتی از بانک دریافت کند.

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ارز دانشجویی بابت نیمسال اول تحصیلی سال ۲۰۱۸ و تا تاریخ ۳۱ شهریور ۱۳۹۷ قابل پرداخت بوده و پس از تاریخ مورد اشاره ارز دانشجویی به نرخ بازار و از طریق دو بانک پرداخت می شود

به عبارت دیگر، وزارت علوم گواهی اشتغال به تحصیل دانشجو را تایید و قید می‌کند که دانشجو برای بازه چند ماهه می تواند ارز دولتی دریافت کند. برای مثال، اگر در گواهی اشتغال به تحصيل ترم جاری دانشجو که به تائيد نمایندگی ایران در کشور محل تحصیل رسیده، قید شود که متقاضی در ترم جاری به مدت چهار ماه اشتغال به تحصيل دارد، دانشجو می‌تواند پس از تاييديه این وزارت، با در دست داشتن نامه معرفی به بانک که این اداره در اختیار وی قرار می‌دهد، پس از مراجعه به بانک مورد نظر که تسهیلات ارزی در اختیار عموم قرار می‌دهد، به اندازه بازه چهار ماهه ارز دولتی دریافت کند. 

البته طبق اطلاعیه روابط عمومی بانک مرکزی، این بانک پیرو بند (۱) بخشنامه شماره ۱۷۱۹۶۸‏‏‏/۹۷ مورخ ۲۰‏‏‏/۰۵‏‏‏/۱۳۹۷ در خصوص خرید و فروش ارز به نرخ بازار، طی بخشنامه شماره ۲۰۱۰۶۸ مورخ ۱۲ شهریور ۱۳۹۷، بانک‌ها را مجاز به فروش و پرداخت ارز مسافرتی و دانشجویی اعلام کرد. طبق مفاد این بخشنامه بانک های عامل مجازند از محل ارزهای خریداری‌شده و با تأمین اسکناس از محل منابع خود، نسبت به فروش و پرداخت ارز دانشجویی اعم از شهریه و اقامت به نرخ بازار با اخذ مدارک مثبته شامل تأییدیه وزارتخانه‌های علوم، تحقیقات و فناوری و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی (حسب مورد)، صورتحساب دانشگاه محل تحصیل که اصالت و اعتبار آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل تحصیل تأیید شده باشد، اقدام کنند.

انتخاب رشته و دانشگاه برای تحصیل در خارج

تحصیل در خارج

شاید در نگاه نخست، گرفتن ارز دانشجویی بسیار آسان باشد و هر دانشجویی که در خارج از کشور مشغول به تحصیل است، شرایط دریافت این ارز را داشته باشد. اما در واقع چنین نیست… متقاضیان تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری در مراکز علمی خارج از کشور، باید به تایید مدارک تحصیلی خود بعد از فراغت از تحصیل توجه کنند و تا حد امکان دانشگاهی را انتخاب کنند که مورد تایید اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم باشد.

به انتخاب دانشگاه در کشور مورد نظر بر اساس فهرست ارزشیابی وزارت علوم توجه کنید

بسیار اتفاق می‌افتد که دانشجویی، به خاطر علاقه به رشته، دانشگاه یا حتی سوپروایزر (Supervisor) مورد نظرش، در رشته‌ای پذیرش می‌گیرد که بعدا مشخص می‌شود دانشگاهی که در آن تحصیل کرده، مورد تایید وزارت علوم ایران نیست و ارزشیابی نشده است.

همچنین بعد از فارغ‌التحصیلی، مدرک دانشگاهی وی از طرف وزارت علوم تایید نمی‌شود. بنابراین، همواره به مساله انتخاب دانشگاه در کشور مورد نظر بر اساس فهرست ارزشیابی وزارت علوم توجه کنید تا نه تنها در زمینه ارز دانشجویی برای مدت تحصیلی خود با مشکل روبه‌رو نشوید، بلکه برای تایید مدرک و استفاده از خدمات جانبی آن، به چالش خاصی برخورد نکنید. برای دسترسی به اطلاعات مربوط به اداره دانش آموختگان وزارت علوم به نشانی اینترنتی آن مراجعه کنید.

اداره دانش آموختگان وزارت علوم

در این صفحه، اطلاعات مربوط به دانش آموختگان خارج از کشور، کتاب نظام ارزشیابی مدارک تحصیلی و همچنین اطلاعاتی درباره دانش آموختگان داخل ارائه شده است. کتاب نظام ارزشیابی مدارک تحصیلی، حاوی اطلاعات دانشگاه‌های مورد تایید در بیش از ۱۰۰ کشور جهان است. این اطلاعات را در این نشانی اینترنتی خواهید دید.

کتاب نظام ارزشیابی مدارک تحصیلی

نکات مهم برای ارزشیابی مدارک

بسیاری از مشکلات ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی به دلیل عدم توجه متقاضیان به شرایط ارزشیابی پیش از شروع به تحصیل است. بنابراین، متقاضیان ادامه تحصیل در دانشگاه‏‌های خارج از کشور و افرادی که برای ارزشیابی مدارک خود اقدام می‌کنند، باید علاوه بر مطالعه دقیق ضوابط و مقررات به موارد زیر توجه کنند:

تحصیل در خارج

 • معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل از نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری (قرار داشتن دانشگاه در لیست مورد تأیید)
 • توجه به مدت لازم برای اقامت در کشور محل تحصیل طبق ضوابط و مقررات عمومی
 • نگهداری گذرنامه(های) دوران تحصیل (حتی پس از ابطال آن‌ها)
 • ارائه گواهی رسمی شروع به تحصیل با ذکر تاریخ دقیق (شامل روز، ماه، سال)، صادره از مراجع رسمی دانشگاه (Registrar)، تاریخ اخذ پذیرش در دانشگاه ملاک نیست.
 • توجه به مدارک مورد نیاز برای ارزشیابی مدارک تحصیلی خارجی مندرج در تقاضانامه
 • ممهور کردن مدارک تحصیلی (اصل دانشنامه یا ریز نمرات) به مهر صحت صدور و تعلق از سوی نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران مستقر در کشور محل تحصیل

اطلاعات مربوط به دانش آموختگان خارج از کشور و کتاب نظام ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاه‌های خارج از کشور در سایت رسمی آن ارائه شده و پاسخگوی نیاز مخاطبان است. از طریق بخش «تماس با ما» در این وب‌سایت نیز می‌توانید سوالات خود را مطرح کرده و از مسئولان مربوطه پاسخ دریافت کنید.

راهنمای تحصیل در خارج از کشور

رتبه‌بندی و ارزشیابی مدارک در وزارت علوم

وزارت علوم برای رتبه‌بندی و ارزشیابی مدارک تحصیلی صادر شده در خارج از کشور پنج گروه زیر را تعریف کرده است:

 • گروه الف – عالی
 • گروه ب – خوب
 • گروه ج – متوسط
 • گروه د – ضعیف
 • گروه  ه _ خیلی ضعیف

کمتر دیده می‌شود که دانشگاه‌های مطرح جهان، در گروه ب قرار بگیرند یا دانشگاه غیر معتبری، در گروه الف تا ج باشد. بنابراین، همواره توجه داشته باشید که دانشگاه‌های مطرح جهان در کشورهای مختلف، معمولا در گروه الف و ب قرار دارند. بنابراین اگر دانشگاه مورد نظر شما در گروه ج یا د بود، بدانید که دانشگاه از نظر علمی در شرایط ممتازی نیست و بهتر است دانشگاه‌های ردیف الف و ب مد نظر شما قرار بگیرد. در صورتی که دانشگاه مد نظر شما در گروه ه قرار گرفت، بدانید که احتمال تایید مدرک تحصیلی شما بعد از فارغ التحصیلی تقریبا صفر است.

برخی تصور می‌کنند که نبودن دانشگاه مورد نظر آن‌ها در فهرست ارزشیابی اداره کل دانش آموختگان وزات علوم به مساله سیاسی یا غیر علمی مربوط است، در حالی که چنین برداشتی نادرست است. ارزشیابی دانشگاه‌ها، بر مبنای استاندارد و معیارهای وزارت علوم انجام می‌شود و توسط کارشناسان زبده این مجموعه صورت می‌گیرد. از اینرو، باید توجه کنید که اگر دانشگاه شما در فهرست ارزشیابی شده نبود، با کارشناسان این اداره مشورت کنید.

تحصیل در خارج

به هر حال، این اداره کل هر ساله نسبت به بروزرسانی این فهرست اقدام می‌کند و دانشگاه‌های جدیدی را به این فهرست اضافه می‌کند. برای مثال، دانشگاهی که از راه دور به شما آموزش مهندسی در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد یا دکتری می‌دهد و بدون پایان‌نامه مدرک عالی برای شما صادر می‌کند، قطعا نامش در این فهرست نیست و در صورتی که چنین مدرکی صادر شود، در ایران ارزشیابی علمی نخواهد شد.

هیچ دانشگاهی که دوره‌های از راه دور برگزار می‌کند، در این فهرست تایید شده جایی ندارد و شما نمی‌توانید از طریق این مراکز علمی، admission letter اخذ کنید و بعد، برای دریافت ارز دانشجویی اقدام کنید. چرا که اصولا این دانشگاه‌ها مورد تایید نیست. حتی اگر دانشگاه‌های معتبر جهان، این دوره‌ها را برگزار کنند. به این موضوع همواره توجه کنید تا بعدا با زیان و سرخوردگی مواجه نشوید.

اگر می‌خواهید از مزایای تایید مدارک تحصیلی خارجی خود در ایران استفاده کنید، از صلاحیت آن در فهرست وزرات علوم مطلع شوید

در یک جمله، به شما توصیه می‌کنیم در صورتی که قصد دارید تا از فواید تایید مدرک تحصیلی خارجی خود در ایران استفاده کنید، حتما پیش از انتخاب و اخذ پذیرش از دانشگاه خارجی، نسبت به صلاحیت آن در این فهرست مطلع شوید. به نظر می‌رسد چند مورد زیر می‌تواند برای شما اثر باشد:

نکته ۱: فقط و فقط، اگر قصد دارید مدرک علمی شما که از مراکز خارج از کشور اخذ می‌شود، در ایران ارزشیابی شود و از مزایای معنوی و مادی آن استفاده کنید، از فهرست دانشگاه‌های ارزشیابی شده وزارت علوم بهره ببرید و آن را در نظر بگیرید. در غیر این صورت، پیش از انتخاب دانشگاه، صلاحیت آن را با نمایندگی ایران در کشور مطبوع و کارشناسان دانشجویان خارج اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم بررسی و استعلام کنید. به همین خاطر، در دام موسساتی که در رسانه‌های داخلی، شبکه‌های اجتماعی و حتی شبکه‌های ماهواره‌ای دانشگاه خاصی را تبلیغ می‌کنند، قرار نگیرید و قبل از هر اقدامی، صلاحیت علمی آن دانشگاه را از وزارت علوم ایران استعلام کنید.

نکته ۲: در صورتی نسبت به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از فهرست ارزشیابی تحصیلی دانشگاه‌های خارج از کشور اقدام کنید که قصدی برای دریافت تاییدیه از نهادهای دولتی ایران نداشته باشید و قصد شما از ادامه تحصیل در این دانشگاه، مسائل دیگری جز تایید مدرک تحصیلی در ایران باشد. 

تحصیل در خارج

نکته ۳: تائید مدرک و ریز نمرات شما در دانشگاه‌های خارج از کشور توسط سفارت جمهوری اسلامی در کشور متبوع، به معنای تائید نهایی مدرک تحصیلی نیست و تائیدیه سفارت، تنها گواهی مالکیت مدارک به شخص شما است. بعضی از دانشجویان به اشتباه تصور می‌کنند که اگر سفارت‌خانه ایرانی در کشور تحصیل آن‌ها، اعتبار مهر و امضای دانشگاه را تایید کند، به معنای تایید مدرک است که این برداشت صحیح نیست.

نکته ۴: قبل از انتخاب دانشگاه مورد نظر در یکی از کشورهای جهان، به این موضوع توجه داشته باشید که مقطع تحصیلی خاصی که قصد دارید در دانشگاه مورد نظر بگذرانید، مورد تایید این فهرست باشد. بسیار اتفاق می‌افتد که دانشگاهی فقط صلاحیت علمی برای تدریس مقطع لیسانس را دارد و برای مقاطع بعدی، مورد ارزشیابی اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم قرار نگرفته است. بنابراین اگر شما در این دانشگاه مقطع فوق لیسانس یا دکتری را طی کنید، با آن که دانشگاه مورد تایید است، اما مقطع تحصیلی گذرانده شده مورد تایید قرار نخواهد گرفت و در نتیجه مدرک شما ارزشیابی تحصیلی نمی‌شود.

راهنمای تحصیل در خارج

نکته ۵: حتی اگر دانشگاه مورد نظر شما در فهرست دانشگاه‌های ارزشیابی شده و با تایید صلاحیت از اداره کل دانش آموختگان وزارت علوم باشد، تلاش کنید تا فهرست واحدهایی را که باید در دانشگاه مزبور بگذرانید با اداره کل رایزنی شود. بعضا اتفاق می‌افتد که نوع و تعداد واحدهایی که دانشجو برای اخذ مدرک تحصیلی از دانشگاه مورد نظر گذرانده است، بعدا نتوانسته به تایید اداره کل برسد، چرا که مثلا دانشجو در ترمی که دانشجوی تبادلی (exchange student) بوده و در خارج از دانشگاه مقصد تحصیل کرده، دروس زبان یا غیر مرتبط با رشته و گرایش مد نظر گذرانده است.

این مسئله تائیری در گرفتن ارز دانشجویی ندارد، ولی اهمیت آن به این دلیل است که اگر شما ۲۰ واحد از ۱۲۰ واحد مقطع فوق لیسانس خود را زبان فرانسوی در مقطع فوق لیسانس مهندسی شیمی در یکی از دانشگاه‌های آلمان بگذرانید، امکان تطبیق واحد و تایید آن توسط اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم کاهش می‌یابد و شاید مدرک شما، مهندسی ارزشیابی نشود و مثلا شیمی کاربردی ارزشیابی شود. چون معمولا دانشگاه‌های اروپایی در مقاطع فوق لیسانس، به دانشجویان خود اجازه می‌دهند یک ترم را به صورت دانشجوی مبادله‌ای باشند و هر واحدی که علاقه‌مند هستند در این ترم انتخاب کنند و بگذرانند. اما این قضیه بعدها در صورتی که دانشجو، استانداردهای اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم را رعایت نکرده باشد می‌تواند با مخاطراتی همراه شود.

تحصیل در خارج

نکته ۶: فهرست ارزشیابی تحصیلی دانشگاه‌های خارج از کشور توسط اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم و حتی وزارت بهداشت، فهرستی تقریبا دقیق و کارشناسی‌شده است و بهتر است دانشگاه‌هایی که برای ادامه تحصیل استفاده می‌کنید، حتی اگر قصد تایید مدارک را در آینده توسط این وزارتخانه‌ها ندارید، از میان این فهرست باشد تا حتی اگر ده درصد قصد ارزشیابی مدرک خود را در داخل داشتید، با مشکلی مواجه نشوید.

نکته ۷: در صورتی که علاقه‌مند به تایید مدارک تحصیلی خود در آینده توسط اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم هستید، حتما فرم تشکیل پرونده دانشجویی ایرانیان خارج از کشور را که در سایت سفارت ایران در کشور مطبوع قرار دارد، تکمیل و به نشانی سفارت ارسال کنید تا مقدمات کار شما برای کارهای بعدی فراهم شود. تخفیف در خرید بلیط هواپیما و خدمات کنسولی به دانشجویان ایرانی، از دیگر خدمات قابل ملاحظه برای دانشجویانی است که این فرم را تکمیل می‌کنند.

نکته ۸: برای دریافت معرفی‌نامه ارزی، حتما باید از طریق سامانه نشا، مدارک درخواستی را آپلود کنید. برای استفاده از خدمات آن، ابتدا باید در این پایگاه ثبت‌نام کرده و شناسه کاربری دریافت کنید. خدمات مربوط به معافیت تحصیلی و دیگر تسهیلات غیر ارزی نیز در این پایگاه در اختیار حجم انبوهی از متقاضیان قرار گرفته است. باید در سایت نشا با دقت ثبت‌نام کرده و مدارک را بر اساس سایز و فرمت مورد نیاز، ارائه دهید. جزئیات بیشتر نحوه ثبت‌نام، دریافت، انتقال و پرداخت ارز مورد نیاز دانشجویان در خارج از کشور در بخش سوالات متداول سامانه نشا و بخش سوم مقررات ارزی بانک مرکزی به صورت مبسوط توضیح داده شده است.

تحصیل در خارج

نکته ۹: کلیه مدارکی که برای دریافت معرفی‌نامه ارزی نیاز دارید، در سامانه نشا معرفی شده‌اند. اسکن این مدارک باید بر اساس کیفیت و حجم درخواستی در سایت آپلود شوند؛ در صورت اشتباه یا ارائه اطلاعات خلاف واقع، شانس خود را برای دریافت معرفی‌نامه از دست می‌دهید یا پروسه دریافت نامه، بسیار طولانی می‌شود.

نکته ۱۰: دانشجویان ترم اول که تنها پذیرش تحصیلی در اختیار دارند و ویزای کشور مطبوع را در ایران گرفته‌اند، نیاز به تاییدیه مدارک خود توسط سفارت ایران در کشور مطبوع را ندارند، اما برای ترم‌های بعدی باید مدارک آن‌ها به تایید سفارت برسد و سپس در سایت آپلود کنند. یعنی شما برای ترم اول، در صورتی که هنوز به کشور مقصد مراجعه نکرده و گواهی دانشجویی خود را به تایید سفارت ایران در کشور مقصد نرسانده‌اید، نمی‌توانید ارز دانشجویی برای ترم اول دریافت کنید. برای انجام این کار، باید پس از مراجعه به دانشگاه و کشور مقصد، نسبت به اخذ گواهی ممهور به مهر سفارت ایران اقدام کرده و آن را با پست به ایران ارسال کنید تا بتوانید مراحل بعدی را انجام دهید.

نکته ۱۱: در صورتی که مدرک تحصیلی شما که در سایت نشا آپلود کرده‌اید، هنوز تاییدیه سفارت ایران را ندارد و شما کماکان علاقه‌مند به دریافت معرفی‌نامه ارزی هستید، پس از ارائه معرفی‌نامه ارزی اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم به بانک‌های مربوطه، از شما در قبال پرداخت ارز مبادله‌ای، درصدی از کل مبلغی که ارز دانشجویی می‌گیرید، وثیقه نقدی اخذ می‌شود. این وثیقه پس از آن که مدرک تحصیلی شما به تایید سفارت ایران در کشور مطبوع رسید و به شعبه ارزی بانک ارسال شد، آزاد می‌شود.

تحصیل در خارج

نکته ۱۲: دریافت نامه معرفی به بانک و دریافت ارز دانشجویی به نرخ مبادله‌ای، منوط به حضور دانشجو در ایران نیست و والدین وی نیز می‌توانند نسبت به انجام فرآیندهای مربوطه اقدام کنند.

نکته ۱۳: هر شش ماه یکبار، دانشجوی متقاضی دریافت ارز دانشجویی موظف است، کلیه مدارک ارائه شده قبلی خود را به انضمام مدارک جدید، در سایت نشا آپلود کند.

نکته ۱۴: سایت نشا برای شهریه‌ای که دانشجویان ایرانی به دانشگاه‌های خود پرداخت می‌کنند، ارز مبادله‌ای پرداخت می‌کند؛ یعنی دانشجو می‌تواند هم برای اقامت و هم برای شهریه، ارز دانشجویی بگیرد. در صورتی که متقاضی دریافت ارز مبادله‌ای برای پرداخت شهریه دانشگاه هستید، ابتدا باید شهریه دانشگاه را پرداخت کنید و گواهی پرداخت را به تایید دانشگاه و سفارت ایران رسانده و در سایت نشا آپلود کنید. حتما دقت کنید که در متن گواهی پرداخت صادر شده توسط دانشگاه، کلماتی مانند payment یا paid ارائه شود و زبان نوشتاری گواهی، حتما به انگلیسی باشد. میزان ارز تخصیصی برای مدت اقامت و شهریه دانشجو، در نامه اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم قید نمی‌شود و این موضوع به بانک پرداخت کننده ارز دانشجویی مرتبط است.

تحصیل در خارج

نکته ۱۵: شعب ارزی بانک‌های پرداخت‌کننده ارز دانشجویی به دانشجویان، برای خدمات خود یک درصد کارمزد دریافت می‌کنند. میزان این کارمزد را از وب‌سایت بانک مرکزی استعلام کنید.

نکته ۱۶: اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم در نامه معرفی به بانک برای دریافت ارز دانشجویی، مبلغ ارزی که باید به شما اختصاص داده شود و چگونگی آن را قید نمی‌کند. بنابراین، هیچ مسئولیتی در قبال میزان ارز قابل پرداخت به شما ندارد و این موضوع کاملا موضوعی بانکی به شمار می‌رود. 

نکات پایانی

 • دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم کشورمان، معمولا اعتبار و کیفیت تحصیلی قابل قبول را برای صرف هزینه و وقت شما دارند.
 • حتی الامکان از ثبت‌نام در دانشگاه‌هایی که در این فهرست قرار ندارد، خودداری کنید. حتی اگر علاقه‌ای به دریافت ارز دانشجویی و تحصیل و کار در ایران ندارید.
 • ارز دانشجویی موضوعی نیست که ثابت باشد و شما بتوانید برای آن، روال خاص قیمتی در نظر بگیرید. 
 • سایت نشا و اداره کل دانش آموختگان، نماینده‌ای خارج از ساختمان اداری خود ندارد و مراقب کلاهبردانی که خود را نماینده این دو مجموعه مرتبط معرفی می‌کنند، باشید.

در بخش بعدی درباره موضوع کلیات مربوط به اقدام جهت اخذ پذیرش تحصیلی و بورسیه، مواردی در قالب نکته‌های کلیدی ارائه می‌شود.


لینک کوتاه مطلب

http://thailandbangkok.ir/?p=1694

برچسب ها

مطالب مشابه