Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

پل گاو میشان | جاهای دیدنی ایران

۱۹ شهریور ۱۳۹۷
بدون نظر


دسته بندی مطالب بر اساس :

۲۰۱۴-۰۱-۱۱پل گاو میشان لرستان پلدختر

پل گاو میشان در فاصله ۳۰ كليومتري شهرستان پلدختر وبرفراز رودخانه سيمره در حد فاصل استانهاي ايلام ولرستان احداث شده است.جهت پل گاو میشان شمال شرقي به جنوب غربي مي باشد.طول آن حدود ۱۷۵ متر و عرض گذرسطح پل نزديك به۸متر و ۲۰ سانتيمتراست،و در حال حاضرداراي ۶چشمه طاق مي باشد .پهناي پاتاقها, يا حدفاصل چشمه ها از ۵/۲تا۲۵مترمتغير است .عرض چشمه اصلي پل گاو میشان حدود ۳۳متر و ۷۰ سانتيمتر و مصالح اصلي آن ملاط , آجر وسنگ تشكيل مي دهند.معماري پاتاقها به سبك معماري دوره ساساني است اما در چشمه طاقها آثار مرمت دوره هاي صفوي وقاجاري ديده مي شود. بنا به گفته برخي مورخان نامگذاري اين پل به پل گاو میشان به جهت پرورش گاوميش در منطقه بوده است اما با توجه به اهميت گاو در آيين مهر پرستي ممكن است اين نام از آيين مهرپرستي ماخوذ شده باشد.پل گاو میشان كه از بناهاي عظيم دوره ساساني است به شماره ۲۲۲۲ در فهرست آثار ملي ايران به ثبت رسيده است.
پل گاومیشان جلوه گر هنر معماری ساسانی است که روزگارها بر او گذشته و امروز مکانی دیدنی و جالب برای گردشگران و مسافران می باشد.پل گاومیشان ایلام، در مرز دو استان لرستان و ایلام واقع شده و با این که حدود ۹۰ درصد از سازه پل در لرستان قرار دارد اما به عنوان آثار تاریخی ایلام به ثبت رسیده است.
باستان‌شناسان معتقدند یکی از دهانه‌های پل پس از عقب‌نشینی سپاه ایران در جنگ با اعراب برای جلوگیری از نفوذ عرب‌ها تخریب شده، هم اکنون فقط یک چشمه سالم باقی مانده است.از لحاظ ساختاری پلی فنی و پیچیده با پایه هایی مدور و قطور از روی هم چیدن سنگ های بزرگ و تاقهای از آجر به ابعاد ۲۰ در ۲۵سانتی متر ساخته شده است.در دالان ستون میانی پله هایی وجود دارد که نشان می دهد گاومیشان علاوه بر پل ارتباطی به عنوان سرپناه نیز مورد استفاده مردمان منطقه بوده است.
در دوره قاجاریه این پل توسط والیان پشتکوه مرمت و بازسازی شد.

دره شهر

شهری در کوهپایه کبیر کوه و درحاشیه رودخانه سیمره به نام دره شهر قرار دارد که از شرق به استان های لرستان وخوزستان و از غرب به شهرستان ایلام محدود است. شهری که یکی از پایتخت های ایران دوره ساسانی بوده و سابقه سکونت در این شهر به دوره مس سنگی می رسد.

رودخانه سیمره

از سرشاخه های مهم کرخه در غرب ایران رودی به نام سیمره است که سرچشمه اصلی آن گاماسیاب و از دامنه‌های غربی الوند از منطقه‌ی نهاوند است و در سمت شرق به غرب و گذشتن از کنگاور، صحنه و بیستون به کرمانشاه می‌رسد.
سیمره از شهرهای دره شهر، و سیروان چرداول در محل پل گاومیشان می گذرد و به رودخانه کشکان می پیوندد وکرخه را به وجود می آورد و وارد خوزستان می شود.

دسترسی به پل گاومیشان

آدرس: ایران. ایلام. دره شهر
دره شهر در ۱۳۹ کیلومتری مرکز استان ایلام قرار دارد. از ایلام به سمت پل دختر حرکت کرده و در ۱۵ کیلومتری دره شهر،بر روی رودخانه سیمره پل را خواهید دید.
فصل بهار بهترین زمان سفر به این منطقه می باشد چرا که آب و هوای فوق العاده آن منظره ای زیبا و لذت بخش می آفریند.

پل گاو میشان

 

پل گاو میشان

پل گاو میشان

پل گاو میشان

نقشه :

  • آدرس پل گاو میشان روی نقشه گوگل

وضعیت آب و هوا :

  • پیش بینی آب و هوای پلدختر در سایت هواشناسی

دسته بندی :

برچسب ها :
لینک کوتاه مطلب

http://thailandbangkok.ir/?p=212

برچسب ها

مطالب مشابه