Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

دست یازی سودجویان بر خاک وطن

۲۵ آذر ۱۳۹۷
بدون نظر


به گزارش گروه اطلاع رسانی ایرنا؛ «ممنوعیت فروش خاک؛ مساله ای به نام مشق شب و توسعه گردشگری با تاکید بر آموزش نیروی انسانی» از جمله مهمترین موضوعات اجتماعی و فرهنگی محسوب می شود که در مطبوعات امروز (یکشنبه) برجسته شده است.

دست یازی سودجویان بر خاک وطن

**ممنوعیت فروش خاک
خاک یکی از منابع با ارزش و ضروری برای حیات کره زمین است. امروزه در مجموع ۳۱ درصد از خاک زمین، ویژه کشاورزی است که فقط ۷۰ درصد آن همواره محصول می‌دهد و بقیه خاک‌ها قابل استفاده بیولوژیک نیستند. ایران از این لحاظ در شرایطی خوبی به سر می برد اما قاچاق خاک موضوع چالش برانگیزی است که اگرچه هر از چندگاهی به سرتیتر رسانه‌ها تبدیل می‌شود اما عادت به آن و هضم و پذیرشش برای اغلب مردم دشوار است. برای مقابله با این مسأله لایحه حفاظت از خاک در کمیسیون کشاورزی و سپس صحن مجلس به تصویب رسیده است که با ابلاغ آن از طرف دولت، امید می رود این نوع قاچاق در کشور از میان برود.

پربازدیدترین ها:

روزنامه «همدلی» در گزارشی با عنوان «خاک وطن چند؟» نوشت: موضوع قاچاق خاک کشور همواره حرف و حدیث‌های زیادی را به دنبال داشته است. سال‌هاست که هر از چند گاهی این موضوع، به صورت در گوشی با بصورت علنی در سطح رسانه‌ها و افکار عمومی مطرح می‌شود، اما هیچ گاه این موضوع به صورت رسمی از طرف هیچ سازمان ونهادی جدی پیگیری نشده است و مسببان آن معرفی نشده‌اند. قاچاقچیان خاک وطن نیز در این سکوت و بی‌تفاوتی به کار مجرمانه خود بدون هیچ مزاحمتی ادامه می‌دهند و جیب‌های خود را روز به روز پرپول‌تر می‌کنند.

در ادامه می خوانیم: این که چرا خاک‌های ایران سر از کشورهای عربی درمی‌آورند به وضعیت اقلیمی و خاک فقیر این کشورها برمی‌گردد. جنس خاک کشورهای عربی به ویژه کشورهای حاشیه خلیج فارس ماسه‌ای و آهکی است که امکان رویش هیچ گیاه و حتی فضای سبز در آن وجود ندارد. آنها همواره به دنبال راهی برای ایجاد فضای سبز و تولید محصولات کشاورزی هستند و به این دلیل خواهان و خریدار خاک از سایر کشورها به ویژه ایران که دارای خاک بسیار غنی از نظر مواد آلی و حاصلخیز برای کشت و زرع است، هستند.

روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «لااقل خاک را صادر نکنید» می نویسد: تاکنون درباره اینکه محیط ‌زیست کشور در ابعاد مختلف دچار خسران شده بارها گفته و شنیده‌ایم. این بار هم مدیرکل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد: قاچاق خاک‌های ایران از دهه ۸۰ شروع شده و همچنان ادامه‌دار است. یک کارشناس محیط‌زیست درباره کم و کیف صادرات خاک به «آرمان» می‌گوید: در زمینه خاک اتفاقی که در حال وقوع است، قاچاق نیست، چون به شکل علنی و در روز روشن این اتفاق می‌افتد. برای مثال در بلوچستان نزدیک شهری به نام نوبندیان در منطقه‌ای بین نوبندیان و چابهار، هفت ایستگاه وجود دارد. در این ایستگاه‌ها خاک برداشت شده و به لنج منتقل می‌شود. خاک‌ها در این روند به امارات متحده عربی صادر می‌شوند. اسماعیل کهرم تاکید می‌کند: بر اساس بازدیدهای میدانی بنده از این منطقه این اقدام غیرمحیط‌زیستی شب و روز در حال انجام است. به عبارت دیگر این عمل قاچاق نام ندارد، بلکه به آن صدور خاک گفته می‌شود.

در ادامه می خوانیم: طی سال‌های گذشته «قاچاق خاک» یکی از موضوعات چالش‌ برانگیز بوده است. علی مریدی در پاسخ به این پرسش که آیا از ایران خاک قاچاق می‌شود؟ گفت: قاچاق خاک مراتع و مزارع را داریم، اما در مورد قاچاق خاک‌های معدنی من گزارشی دریافت نکرده‌ام. این کارشناس سازمان حفاظت محیط‌زیست در مورد قاچاق خاک‌های مراتع و مزارع ایران اظهارکرد: قاچاق خاک‌های مراتع و مزارع بیشتر از استان‌های جنوبی از جمله استان فارس صورت می‌گیرد.

روزنامه «صبح نو» در مطلبی با عنوان «خاکی که بر باد می رود» نوشت: صادرات و توجه به توسعه و رونق آن اتفاق خوبی است که می‌تواند فواید اقتصادی بسیاری نیز به دنبال داشته باشد اما بیش از ۱۵ سال است که قاچاق خاک از ایران اتفاق می‌افتد و هنوز به صورت رسمی برخوردی با آن صورت نگرفته است. شاید از نظر شما خاک مهم نباشد اما اهمیت این مساله از آنجا روشن می‌شود که بدانید مدت زمان لازم برای تشکیل یک سانتی مترمکعب خاک در اقلیمی مشابه اقلیم کشور ما چیزی در حدود ۵۰۰ سال است.

در ادامه آمده است: موضوع قاچاق خاک اگرچه سال‌هاست که مطرح می‌شود و حتی خانم معصومه ابتکار، رییس وقت سازمان حفاظت محیط‌زیست هم دوسال قبل به موضوع برداشت بی‌رویه خاک از جزیره هرمز اشاره کرده بود اما تاکنون اقدام جدی و عملی در این حوزه صورت نگرفته است. حالا باید دید دستگاه‌های مسوول چه زمانی حساسیت این فاجعه را درک کرده و پیگیر این مسأله خواهند شد.

**مساله ای به نام مشق شب
مشق شب در دهه‌های گذشته دانش آموزان را مجبور می کرد بعد از ساعت‌ها تلاش در مدرسه، تمام ساعات استراحت خانه را برای آمادگی روز بعد صرف کنند. چنین روندی فشار زیادی را بر دوش کودکان گذاشته بود که موجب رانده شدن‌شان از درس و مدرسه می‌شد. در سال‌های اخیر تلاش زیادی برای تغییر این روند صورت گرفته است که موافقان و مخالفانی به همراه داشت. رویکرد نوشتن تکالیف و مشق شب مساله مهمی است که یادگیری کودکان که خود سازندگان فردای این سرزمین هستند، به این مساله وابسته است.

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «مهارت آموزی جایگزین مشق شب» نوشت: مخالفان مشق شب اعلام کردند صاحب یک مؤسسه بزرگ کنکور و کتاب‌های کمک آموزشی که هر زمان حرف از حذف کنکور می‌شود شروع به فرافکنی‌های پیچیده و پنهان می‌کند او این بار به اتفاق جمعی از ناشران کتابهای کمک درسی برای مشق شب به قم رفته است. مخالفان مشق شب دانش‌آموزان کلاس اول تا سوم ابتدایی بر این باورند که شگرد این مؤسسه کنکور دادن اطلاعات غلط به بزرگان، مدیران و نمایندگان مجلس است که با این کار نظر آنها را برای مقاصد خود می‌گیرد و مانور رسانه‌ای روی این نظرات به وجود می‌آورد. با این همه معاون ابتدایی وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که پژوهش‌ها نشان می‌دهد رونویسی و مشق شب تأثیر زیادی در یادگیری ندارد و برعکس به یک برنامه تنش زا بین بچه‌ها و والدین تبدیل شده است.

در ادامه آمده است: رضوانه حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به طرح تکالیف مهارت‌محور در راستای پرورش خلاقیت محور به برخی برداشت‌های اشتباه در این مورد اشاره کرد و گفت: ما چیزی به اسم حذف تکالیف نداریم، بلکه منظور جایگزین کردن مهارت‌های تکالیف محور به جای مشق شب است. سال‌های سال است که بچه‌ها رونویسی می‌کنند اما یاد نگرفتند که نظر، احساس و فکر خود را بنویسند، این یعنی دانش‌آموزان مهارت نوشتن را ندارند. ما رونویسی زیاد کردیم اما مهارت نوشتاری نداریم. در طرح تکالیف مهارت‌محور قصد داشتیم به سمت مهارت‌های خواندن و نوشتن حرکت کنیم، یعنی امروز افراد یک مهارت ساده مانند گرفتن اندازه یک پرده را بلد نیستند اما این مهارت‌ها را بچه‌ها باید از طریق دست ورزی و مهارت یاد بگیرند.

روزنامه «آرمان» در گزارشی با عنوان «مشق شب دستوری نیست» آورده است: حذف تکالیف دانش‌آموزان از جهات مختلف باید مورد بررسی قرار گرفت تا جایی که شماری از مدیران انتشارات کتاب‌های کنکور و کمک درسی به قم رفته و با شماری از مراجع تقلید و روحانیون ارشد دیدار کرده‌اند. برخی روحانیون نیز در این دیدارها، از یکی از برنامه‌های وزارت آموزش‌وپرورش برای حذف تکلیف شب دانش‌آموزان انتقاد کرده‌اند. مدیر انتشارات کتاب‌های کنکور و کمک درسی گاج در این‌باره گفت: سیستم حذف تکلیف در منزل، برای دانش‌آموزان آثار جبران‌ناپذیری دارد و موجب هدایت آنها به فضای مجازی می‌شود. ابوالفضل جوکار که با آیت ا…حسینی بوشهری در قم دیدار کرده بود، از برنامه وزارت آموزش‌وپرورش برای حذف تکلیف شبانه دانش آموزان انتقاد کرد.

در ادامه می خوانیم: با وجود اختلاف نظرهایی که درباره مشق شب کودکان بالا گرفته است، میرحمایت میرزاده سخنگوی کمیسیون آموزش با بیان اینکه امیدوارم روزی تمام افرادی که درباره مشق شب اظهار نظر می‌کنند معلم بوده باشند، به «آرمان» می‌گوید: موضوع مشق شب برای افرادی که رشته تعلیم و تربیت، فن معلمی و روش تدریس خوانده اند و معلم هستند، مشخص است. مشق شب یک فرمول کلی ندارد که بگوییم و از آن تبعیت کنند. متناسب با موضوع درس، شرایط کلاس و دانش‌آموزانی که به درس گوش می‌دهند و جایگاهی که کودکان در آن قرار می‌گیرند متفاوت است. مشق شب یک دستور از بالا نیست و قانونی لازم ندارد که مجلس هم در این مساله ورود پیدا کند.نیازی به نظر مجلس و کمیسیون نیست. درباره این مساله نیازی به قانون‌گذاری نیست. موضوع تخصصی است که معلم مدرسه براساس موضوع درس، مخاطبان و شرایط مدرسه ممکن است مشق شب تعیین کند و بعضی شب‌ها لازم نباشد.

روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «رونویسی حذف می شود نه مشق شب!» نوشت: مشق شب و حاشیه‌های آن، این روزها تیتر بسیاری از رسانه‌ها شده است. دانش آموزان از این تصمیم خوشحال و برخی کارشناسان و البته ناشران کتب کمک درسی از آن ناراحتند. این درحالی است که در روزهای اخیر حتی پای برخی مراجع به موضوع حذف شدن یا نشدن مشق شب باز شد و در حالی که بسیاری از فعالان فرهنگی، این تصمیم را مفید برای نظام آموزشی می دانند، اما گویا برخی مخالفت‌ها سبب شده تا تصمیمات تازه ای اتخاذ شود. رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش روز گذشته با اشاره به طرح تکالیف مهارت‌محور در راستای پرورش خلاقیت محور به برخی برداشت‌های اشتباه در این مورد اشاره کرد و گفت: ما چیزی به اسم حذف تکالیف نداریم، بلکه منظور جایگزین کردن مهارت‌های تکالیف محور به جای مشق شب است.

در ادامه این یادداشت آمده است: حکیم زاده با بیان اینکه سال‌های سال است که بچه‌ها رونویسی می‌کنند اما یاد نگرفتند که نظر، احساس و فکر خود را بنویسند، تصریح کرد: این یعنی دانش‌آموزان مهارت نوشتن را ندارند. ما رونویسی را زیاد کردیم اما مهارت نوشتاری نداریم. در طرح تکالیف مهارت‌محور قصد داشتیم به سمت مهارت‌های خواندن و نوشتن حرکت کنیم؛ یعنی امروز افراد یک مهارت ساده مانند گرفتن اندازه یک پرده را بلد نیستند اما این مهارت‌ها را بچه‌ها باید از طریق دست ورزی و مهارت یاد بگیرند.

**توسعه گردشگری با تاکید بر آموزش نیروی انسانی
گردشگری به عنوان یکی از منابع درآمد و ایجاد اشتغال می تواند رهیافتی برای پیشرفت اقتصادی باشد. این صنعت به خصوص در زمانی که سود فعالیت های اقتصادی دیگر در حال کاهش باشد، جایگزین مناسبی برای آنها و راهبردی برای توسعه است که رسیدن به این مهم بدون آموزش نیروی انسانی امکان پذیر نخواهد بود زیرا آموزش به عنوان بخش زیربنایی مدیریت منابع انسانی و مدیریت کیفیت در صنعت گردشگری عمل می کند.

روزنامه «دنیای اقتصاد» در یادداشتی با عنوان «چگونه «گیمیفیکیشن» به کمک کسب ‌وکارهای گردشگری می‌آید؟» به قلم وحید روستایی مشاور بازارسازی و برندینگ آورده است: گیمیفیکیشن (Gamification) یا بازی‌سازی که گاهی هم به بازی‌آفرینی ترجمه می‌شود، از جمله زیرمجموعه‌های دانش طراحی برای تغییر رفتار یا Behavioral Design است که طی سال‌های اخیر، در فضای دانشگاهی و نیز محیط کسب و کار مورد توجه بیشتری قرار گرفته است.اگر بخواهیم آن را به ساده‌ترین وجه ممکن تعریف کنیم به این صورت است که گیمیفیکیشن یا بازی‌سازی، هنر تعبیه کردن مکانیزم‌های بازی در فضاهایی است که به‌صورت پیش‌فرض برای بازی طراحی نشده‌اند. مهم‌ترین نقش بازی‌سازی در گردشگری ایجاد وفاداری و در نتیجه افزایش ضریب تاثیر بازاریابی دهان به دهان است. ممکن است یک فرد به دلایل بسیار همواره به سفر نرود و نتواند مشتری همیشگی شما باشد اما با قرار گرفتن در محیط بازی‌سازی شرکت مطمئنا تبلیغ‌کننده خوبی برای شما خواهد بود. آنها مدافعان برند شما در گردشگری خواهند بود.

در ادامه می خوانیم: علاوه بر این تجربه‌ شرکت‌های بزرگ نشان داده استفاده از اصول بازی‌سازی در تبلیغات، ضریب نفوذ آن را به‌شدت بالا می‌برد؛ نکته‌ای که شرکت‌هایی مانند کوکاکولا و اپل بسیار از آن استفاده می‌کنند.

روزنامه «ایران» در گزارشی با عنوان «زباله توریست‌ها، آهوان جزیره سرخ را خفه کرد» می نویسد: فعالان حوزه محیط زیست از در معرض انقراض قرار گرفتن، جبیر(آهو)های جزیره هرمز خبر می‌دهند. آنها نمی‌دانند چند جبیر در جزیره وجود دارد اما می‌گویند برخلاف سال‌های گذشته این گونه به ندرت در جزیره دیده می‌شود. «میثم قاسمی» معاون فنی محیط زیست هرمزگان تعداد جبیرهای هرمزگان را اعلام نمی‌کند اما او هم حضور گردشگران را باعث به حاشیه راندن جبیرها و تغذیه آنها از زباله‌ها می‌داند. خفگی براثر مصرف زباله‌های جزیره یکی از علل مرگ آهوان هرمز است. آن‌طور که «مریم اقبالی» دبیر تشکل‌های محیط زیست استان هرمزگان، می‌گوید:«زباله تنها یکی از پیامدهای حضور گردشگران بی‌شمار و بی‌ضابطه در هرمز است.»

در ادامه آمده است: گاه افکارعمومی را این بار هم مرگ یکی از جبیرهای جزیره به‌سمت هرمز چرخاند. فعالان حوزه محیط زیست مرگ این جبیر را به‌دلیل خوردن زباله سمی می‌دانند اما قاسمی می‌گوید: «به احتمال قوی تغذیه از علوفه تازه رس سمی باعث مرگ جبیرها شده است.» به‌گفته اقبالی زباله‌ها نتیجه حضور گردشگران اتوبوسی است که بیشتر از هرجایی از تهران و بعد هم از شیراز می‌آیند. به این گردشگران، مسافران استان‌های نزدیک چون کرمان و شهرهای اطراف را هم اضافه کنید.

روزنامه «قانون» در گزارشی با عنوان «گردشگری معلق میان زمین و هواست» نوشت: موضوع گردشگری و مشکلات مربوط به آن، در روزهای اخیر یکی از بحث‌های مهم بوده است. گردشگری پزشکی، گردشگری تاریخی، گردشگری زیارت و … هر کدام شاخه‌های مختلفی دارد که باید به آن پرداخت و برای ارتقای آن تلاش کرد. موضوعات مربوط به حوزه‌های مختلف گردشگری متولیان مختلفی دارد که گاهی همین عدم تمرکزگرایی منجر به بروز مشکلاتی می‌شود. اما شاید گفته علی صدرنیا رییس جامعه راهنمایان کشور، تیر خلاصی باشد بر پیکره نحیف گردشگری کشور که به صراحت می‌گوید، هیچ سیاست و برنامه اساسی برای توسعه گردشگری وجود ندارد و این صنعت در کشور معلق میان زمین و هواست.

در ادامه به نقل از صدرنیا آمده است: با وجود اوضاع نابه‌سامان گردشگری کشور، برنامه‌ای اساسی برای توسعه آن دیده نمی‌شود. مسئولان گردشگری به حرف حرفه‌ای‌ها گوش نمی‌کنند و به هیچ عنوان از متخصصان مشورت نمی‌گیرند. امسال ورود گردشگران اروپایی به طور محسوسی کاهش یافته و حضور آنان در هتل‌ها و اماکن تاریخی به اندازه سال قبل پررنگ نیست


لینک کوتاه مطلب

http://thailandbangkok.ir/?p=3086

برچسب ها

مطالب مشابه