Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

زیباترین کاخ های تهران برای گردشگری در نوروز

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


کاخ‌های تهران مجموعه بسیار نفیسی از اشیا و معماری‌های زیبای تهران و ایران، که با عنوان کاخ موزه آماده بازدید در نوروز و سایر زمان‌ها برای گردشگران و تهرانگردان هستند.

مقاله های مرتبط:

از زمان قاجار که تهران به عنوان پایتخت ایران شناخته شد در مناطق خوش آب و هوای تهران یعنی شمیرانات عمارت‌هایی جهت گذران و استراحت پادشاهان قاجار بنا شد.

این بناها به مرور زمان وسعت پیدا کرده و مهم ترین و زیبا‌ترین کاخ‌های تهران را رقم زدند. برخی از این کاخ‌ها در محدوده ارگ حکومتی تهران واقع شده، مانند کاخ گلستان که به بازار و مسجد ارگ و مسجد شاه نزدیک است این کاخ موقعیت حکومتی و استراتژیک داشته است و برخی دیگر در مناطق بسیار خوش آب و هوای تهران که زمانی جزو شمیرانات بوده ساخته شدند، همچون کاخ سعدآباد و یا کاخ صاحبقرانیه.

اما برای کسانی که در ایام نوروز به تهران سفر می‌کنند و در بهترین آب و هوای پایتخت،  قصد تهرانگردی دارند پیشنهاد می‌شود که حتما از مهم‌ترین و زیباترین کاخ‌های تهران بازدید کنند و از فضای زیبا و روح‌بخش این کاخ موزه ها لذت برده و علاوه بر فضا و معماری زیبای این کاخ‌ها از اشیا موزه‌ای موجود در آن‌ها نیز که بسیار جذاب و دیدنی هستند بازدید به عمل آورند.

تورهای مختلف تهرانگردی این امکان را فراهم می‌کنند که تهران‌گردان از زیباترین جاهای دیدنی تهران بازدید کنند و سفر بسیار خوب و برنامه‌ریزی شده‌ای را برای خود رقم بزنند .

کاخ تهران

 جالب است که بدانید کجارو علاوه بر معرفی جاذبه‌های گردشگری ایران و جهان و راهنمای سفر به آن‌ها به معرفی بهترین تورهای داخلی و خارجی و نیز تور نوروز ۹۸ پرداخته است.

از این رو اگر قصد سفر به تهران را دارید، کجارو شما را در انتخاب بهترین تور تهران گردی کمک می‌کند.

شما می‌توانید تور مورد نظر خود را از طریق کجارو به‌سادگی جستجو کنید، از میان فهرست تورهای ده‌ها آژانس معتبر، بهترین تورها را مشاهده و قیمت آن‌ها را مقایسه کنید و در نهایت ارزان‌ترین تور تهرانگردی را انتخاب کنید.

۱- کاخ گلستان 

 اولین کاخی که در این لیست برای بازدید معرفی می‌شود از جهت قدمت و زیبایی و ارزش تاریخی و فرهنگی آن کاخ گلستان است مجموعه‌ی کاخ گلستان، یادگاری به‌ جا مانده از ارگ تاریخی تهران، محل اقامت شاهان سلسله‌ی قاجار و از زیباترین و کهن‌ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران به حساب می‌آید.

کاخ گلستان

كاخ گلستان با قدمتی كه به ۴۴۲ سال می‌رسد، يكی از منحصر به‌ فردترين مجموعه‌های تاريخی ايران است. اين مجموعه با اين قدمت نه تنها بيانگر بخش مهمی از تاريخ هنر اين مرز و بوم است بلكه به واسطه رخدادهای فوق‌العاده موثر اتفاق افتاده در آن يا به نوعی مرتبط با آن، به مجموعه‌ای بی‌بديل و سندی زنده از مهم‌ترين بخش تاريخ ايران تبديل شده است.

کاخ گلستان

 اگر چه تاريخچه‌ كاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی‌ برمی‌گردد اما در سلسله‌های بعد نیز كم و بيش مورد توجه واقع شده تا اينكه در عهد كريمخان زند اين مجموعه با ساخت ديوانخانه‌ای دچار تغييرات اساسی شده است. ولی اهميت واقعی ارگ را می‌توان به دوران آقا‌ محمدخان قاجار نسبت داد. بناهای شاخص ساخته شده در این کاخ  عبارت اند از :

 • عمارت خروجی 
 • ایوان تخت مرمر 
 • خلوت کریمخانی
 • نگارخانه
 • موزه مخصوص
 • تالار اصلی
 • تالار آینه
 • تالار عاج
 • تالار برلیان
 • شمس‌العماره
 • عمارت بادگیر
 • تالار الماس
 • کاخ ابیض (موزه‌ی مردم‌شناسی)
 • کاخ گلستان

کاخ گلستان در تهران، خیابان پانزده خرداد، میدان ارگ قرار دارد.

۲- کاخ سعدآباد

کاخ سعد آباد در کوهپایه‌های توچال و دره دربند تهران با مساحتی حدود ۱۱۰ هکتار قرار گرفته است. سعد آباد از ۱۸ کاخ کوچک و بزرگ از دوره‌های قاجاریه و پهلوی تشکیل شده است.

منطقه سعدآباد در دوره قاجار محل استقرار و سکونت تابستانی و ییلاق شاهان این سلسه بوده اما پس از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹، این عمارت توسط رضاخان، از ابوالفتح سردار اعظم به مبلغ ۴۰۰ هزار تومان خریداری شد.

نخستین بنایی که در آن دوره در این منطقه ساخته شد؛ کاخ سبز یا اقامتگاه رضاشاه بود.

کاخ سعدآباد

محمدرضا پهلوی نیز در دهه ۱۳۵۰ در این مکان سکنی گزید و در دوران اوایل سلطنت او، ساخت آن به پایان رسیده‌ است. جدیدترین کاخ این مجموعه نیز کاخ لیلا پهلوی بوده که متعلق به کوچکترین دختر محمدرضا پهلوی بوده‌ است.

در مصالح این بنا از سرب نیز استفاده شده است. دلیل استفاده از فلز سرب در این بنا را ایجاد مقاومت سازه در برابر فرسایش دانسته‌اند.

تمامی این مجموعه پس از انقلاب اسلامی تبدیل به موزه شد. برخی از عمارت‌ها به شکل کاخ موزه، همان‌طور که بود مانند کاخ ملت و کاخ سبز به نمایش گذاشته‌شده است و برخی دیگر با توجه به ویژگی بنا، تبدیل به موزه شدند.

کاخ سعدآباد

مجموعه سعدآباد، چهار دوره تاریخی قاجاریه، پهلوی اول و پهلوی دوم و پس از انقلاب ایران را سپری کرده است. از کاخ ملکه مادر نیز که متعلق به ارگان ریاست جمهوری است برای پذیرایی از مهمانان خارجی استفاده می‌شود.

۲۰ بنا و کاخ کوچک و بزرگ از دوره های قاجاریه و پهلوی در مجموعه کاخ‌های سعدآباد وجود دارند

 • کاخ احمدشاهی
 • کاخ شهوند (کاخ موزه سبز )
 • کاخ سفید (کاخ موزه ملت)
 • کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)
 • کاخ اسود (سیاه)
 • موزه هنرهای زیبا
 • کاخ شمس (موزه هنر و مردم)
 • کاخ اشرف (موزه ظروف سلطنتی )
 • کاخ غلامرضا ( موزه سلاح های دربار )
 • کاخ ملکه مادر (ســــاختمان جمهوری)
 • کاخ احمدرضا (در اختیار نهاد ریاست جمهوری)
 • ساختمان عبدالرضا ( در اختیار نهاد ریاست جمهوری )
 • کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا
 • کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی)
 • کاخ فریده دیبا (موزه نگارستان)
 • کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی (موزه استاد بهزاد)
 • کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه دفینه سابق و در اختیار نهاد ریاست جمهوری)
 • کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه ( موزه میرعماد )
 • کاخ لیلا پهلوی (مرکز هدفمندی برنامه ریزی کودکان و نوجوانان)
 • محل اسکان رضا شاه به همراه همسر چهارمش ملکه عصمت ( موزه استاد فرشچیان)
 • کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی ها متعلق به دوره قاجار (موزه برادران امیدوار)
 • ساختمان گارد جاویدان ( موزه اسناد و آلبوم های سلطنتی )
 • آشپزخانه مخصوص کاخ سفید (موزه آشپزخانه سلطنتی )
 • ساختمان تیمسار کسرایی (موزه آب)

باغ موزه‌ سعدآباد بیش از ۷۰درصد مجموعه ۱۱۰ هکتاری را به خود اختصاص داده است. این باغ در امتداد رودخانه‌ دربند از شمال به جنوب کشیده شده است و پوشش گیاهی متنوع شامل جنگل‌های طبیعی، گونه‌های متنوع سوزنی‌برگ و پهن‌برگ زینتی دارد. بسیاری از این گونه‌های زینتی، نادر و غیر بومی بوده که در زمان‌های مختلف به ایران وارد و برای تزئین در این محل کاشته شده‌اند و به لحاظ کمیاب بودن، قدمت و زیبایی به‌عنوان یک جاذبه‌ گردشگری طبیعی در کنار بناهای تاریخی محسوب می‌شوند.

کاخ‌موزه سعدآباد در خیابان ولیعصر، خیابان شهید فلاحی (زعفرانیه)، انتهای خیابان شهید کمال طاهری قرار دارد.

کاخ نیاوران

مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران در باغ بزرگی به مساحت حدود ۱۱ هکتار در شمال تهران، در میدان شهید باهنر (میدان نیاوران) قرار دارد که از زیبایی و جذابیت طبیعی و تاریخی فراوانی برخوردار است. این مجموعه نیز شامل سه کاخ نیاوران، کاخ صاحبقرانیه و کوشک احمدشاهی است.

در ابتدا این کاخ بناهایی ییلاقی برای پادشاهان قاجار بوده اما بعدها برخی از بناهای کوچک باغ نیاوران تخریب شد وکاخ نیاوران در سال ۱۳۴۷ هجری شمسی مورد بهره‌برداری قرار گرفت و تا واپسین ساعات خروج خانواده پهلوی از کشور محل اصلی سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده وی بود.

کاخ نیاوران

عکس از: مرتضی امین الرعایایی

بناهای مجموعه کاخ نیاوران متعلق به دوره‌های قاجار و پهلوی است. ابتدا شاهان قاجار کاخ نیاوران را مکان خوش آب و هوا جهت اقامت ییلاقی خویش برگزیدند. فتحعلی‌شاه قاجار برای تفریحات تابستانی خود دستور می‌دهد تا در منطقه‌ای خوش آب و هوا خارج از شهر تهران که وسعتی بسیار کمتر از امروز داشت باغی مصفا بسازند. در کنار روستایی که «گُرده‌وی» یا «گُرده‌به» خوانده می‌شد و در نیاوران امروز قرار داشت به جای نیزاری که در همسایگی روستا واقع بود باغ را ساختند. باغ ییلاقی فتحعلی‌شاه که در جای نیزار ایجاد شد را «نی‌آوران» نامیدند که بعدا به نام «نیاوران» مشهور شد.

محمدشاه نیز در همین باغ بنای کوچک و ساده‌ای بنا کرد و به دنبال او ناصرالدین شاه «کاخ صاحبقرانیه» را در باغ نیاوران ساخت. آخرین بنایی که در دوران قاجار در باغ نیاوران ساخته شد، مشهور به کوشک احمدشاهی است.

در گوشه‌ی شمال شرقی باغ نیاوران، بنای کاخ نیاوران با مساحتی در حدود ۹۰۰۰ متر مربع در دو طبقه و یک نیم طبقه قرار دارد.

در ابتدا این کاخ را به عنوان محلی برای پذیرایی سلطنتی و اقامت میهمانان عالی رتبه دربار طراحی کردند، اما در حین عملیات اجرایی با اعمال تغییراتی در کاربری به محل سکونت محمدرضا پهلوی و خانواده او اختصاص یافت.

نشانی: تهران، میدان شهید باهنر (نیاوران)، مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران

کاخ صاحبقرانیه

کاخ صاحبقرانیه یکی از قدیمی‌ترین بناهای کاخ نیاوران است. پس از این که محمد شاه قاجاربنایی کوچک در محوطه نیاوران ساخت، ناصرالدین شاه نیز «کاخ صاحبقرانیه» را در باغ نیاوران ساخت. از آن پس صاحبقرانیه رسماً کاخ ییلاقی ناصرالدین شاه شد. ناصرالدین شاه از اواسط بهار هر چند روزی را در یکی ازباغ‌های سلطنتی بسر می‌برد، ابتدا به باغ شاه می‌رفت تالاری به نام تالار آیینه در این کاخ وجود دارد که تالار آیینه کاخ گلستان به بزرگی و زیبایی ان نیست .این بنا از بیرون چندان زیبا بهنظر منمیرسد ولی داخل بنا یکی از زیبلترین بناهای قاجاری تهران با مجموعه ای نفیس، است.

کاخ صاحبقرانیه

 در این کاخ مهمانی‌های غیر رسمی پهلوی دوم برگزار می‌شده و در آن نمادهایی از آداب و رسوم ایرانی مثل اتاق کرسی‌خانه که در آن سنت دور هم بودن و زیر کرسی نشستن به نمایش در آمده است. 

کوشک احمد شاهی 

آخرین بنایی است که در دوران قاجار در باغ نیاوران ساخته شد، مشهور به کوشک احمدشاهی است.

کوشک احمدشاهی در اواخر دوره قاجار برای خوابگاه ییلاقی احمدشاه در میان باغ نیاوران در نظر گرفته شد. این باغ دارای مساحتی بیش از ۸۰۰ متر در دو طبقه با سقفی شیروانی بنا شد. از ویژگی‌های این بنا تزیینات و نمای آجری آن است. آجرهای این بنا از نوع منقوش قالبی با طرح‌های متنوع و نخودی رنگ هستند.

کوشک احمد شاهی

عمارت مسعودیه

عمارت مسعودیه تهران واقع در بهارستان، یکی دیگر  از ساختمان‌های بی‌نظیر تهران است. سابقه این عمارت به عهد قاجار می‌رسد. این عمارت به دستور ظل‌السلطان ساخته شد. امروزه زیبایی دلفریب این عمارت گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سمت خود سوق می‌دهد. این عمارت مجموعه ای از باغ و عمارت‌های مختلفی در داخل این عمارت بزرگ است و یکی از زیبا ترین گچبری‌های دوران قاجار را در بدنه بنای دیوانخانه این عمارت می‌توان دید.

عمارت مسعودیه

کاخ‌های تهران را علاوه بر گردشگران داخلی، گردشگران خارجی بسیاری بازدید می‌کنند. برای این گردشگران دیدن کاخ‌های دوره قجر و پهلوی‌ها و شاهان ایران و آشنایی با نحوه زندگی آن‌ها بسیار جذاب و شگفت‌انگیز است.


بهترین مراکز خرید شهرهای پرمسافر کدامند؟

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظربهترین مراکز خرید شهرهای پرمسافر کدامند؟

خیلی‌ها دوست دارند در سفر علاوه بر گشت‌وگذار در جاهای دیدنی و تاریخی شهر، سری به مراکز خرید هم بزنند. شهرهای توریستی معمولا مراکز خرید زیادی دارند.


فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن مشهد

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن مشهد در سال ۱۳۹۰ با هدف ارتقای سطح فرهنگ شهروندی و بهبود سبک زندگی شهری از طریق مشارکت و فرهنگ سازی در مأموریتهای حوزه ایمنی و محیط زیست شهری افتتاح شد. این فرهنگسرا با هدف برنامه ریزی، تدوین و اجرای طرح های کاربردی و جامع با رویکرد چگونگی رویارویی با […]

نوشته فرهنگسرای شهر زیبا و ایمن مشهد اولین بار در جاهای دیدنی ایران. پدیدار شد.


دیواره سنگنوردی پل خواب

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


منطقه سنگنوردی پل خواب در استان البرز و در کنار جادهٔ کرج – چالوس در ۷۰ کیلومترى تهران و در انتهاى یک جادهٔ فرعى، مکانى به نام تکیهٔ سپه‌سالار وجود دارد که چشم‌انداز آن قلهٔ هفت‌خوان‌ها است.دیواره سنگنوردی پل خواب نزدیک کرج و تقریبا در ۳۵ کیلومتری آن قرار گرفته است. فاصله این دیواره از اول […]

نوشته دیواره سنگنوردی پل خواب اولین بار در جاهای دیدنی ایران. پدیدار شد.


آبشار وارش کورورخانه

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


در روستای سفیدداران ساوجبلاغ سه آبشار زیبا و دیدنی به نام های وارش وارش کورورخانه، جوزه رود و چوب بست وجود دارد؛ البته می توان گفت که بیشترین تعداد آبشار در استان البرز، متعلق به این روستا است.آبشار وارش کورورخانه در موقعیت روستای سفید داران و در استان البرز واقع است. ایسپی داران یا سفیدداران […]

نوشته آبشار وارش کورورخانه اولین بار در جاهای دیدنی ایران. پدیدار شد.


روستای ورده

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


روستای ورده در دهستان برغان در شمال غرب شهر کرج واقع شده و محیطی زیبا، دلپذیر به همراه اماکن تاریخی مناسبی برای بازدید دارد.مگر می‌شود از ساوجبلاغ سخن گفت و از این روستای زیبا یاد نکرد! بافت تاریخی و بکر این روستا آثاری نظیر حمام تاریخی (دوره قاجار)، آسیاب قدیمی، دو بقعه به نام‌های امامزاده […]

نوشته روستای ورده اولین بار در جاهای دیدنی ایران. پدیدار شد.


تفریحات رایگان استانبول که می‌توانید در نوروز انجام دهید

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


استانبول جهان‌شهری با جاذبه‌های متعدد است که می‌تواند مقصد مناسبی برای تعطیلات نوروز پیش رو باشد. در این شهر تفریحاتی وجود دارد که می‌توانید بدون پرداخت هزینه از آن‌ها استفاده کنید.

استانبول بزرگ‌ترین شهر کشور ترکیه و مقصد بسیاری از گردشگران از سراسر جهان است. این شهر سنت و مدرنیته را تلفیق کرده و در نهایت، نتیجه شهری رویایی است. قاره آسیا و اروپا در استانبول به هم می‌رسند. بسیاری از افراد، هنگام محاسبه هزینه‌های سفر، هزینه‌های ورودی بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری مقصد را محاسبه نمی‌کنند. در حالی که این بخش، می‌تواند یکی از پرهزینه‌ترین قسمت‌های سفر شما باشد. اکثر بناهای تاریخی و جاذبه‌های گردشگری که در استانبول وجود دارد، هزینه ورودی دریافت می‌کنند و باید این هزینه‌‌ها را نیز در تور استانبول برآورد کنید.

استانبول

منبع عکس: وب‌سایت goturkeytourism

پایین‌ترین قیمت تور استانبول را می‌توانید در کجارو پیدا کنید. ما این امکان را فراهم کرده‌ایم تا بتوانید با مقایسه فهرستی متنوع از پکیج‌های توری که آژانس‌های معتبر ارائه می‌کنند، تور استانبول ارزان را در کمترین زمان پیدا و تهیه کنید.

با این حال، استانبول با بناهای زیبای تاریخی و موزه‌های مختلف (که در روزهای مشخصی از ماه رایگان هستند)، فعالیت‌ها و تفریحات رایگان زیادی هم دارد و نیازی نیست هزینه‌ای صرف کنید. در ادامه می‌خواهیم کارها و تفریحاتی را که می‌توانید به‌صورت رایگان در تور نوروز در استانبول انجام دهید، معرفی کنیم.

استانبول مدرن

یکی از مهم‌ترین قطب‌های استانبول برای تماشای هنر معاصر از هنرمندان محلی و بین‌المللی، استانبول مدرن است که طرفداران هنر حتما باید از آن بازدید کنند. باید بدانید که پنج‌شنبه‌ها ورودی این موزه رایگان است، می‌توانید کل روز را بدون پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای، از موزه بازدید کنید.

موزه نقاشی و مجسمه سازی

موزه نقاشی و مجسمه سازی استانبول

منبع عکس: وب‌سایت springfieldmuseums

یکی از اولین موزه‌های هنرهای زیبا در ترکیه، موزه نقاشی و مجسمه‌سازی است که در سال ۱۹۳۷ توسط آتاتورک افتتاح شد. در این موزه آثار هنرمندان قرن نوزدهمی و بیستمی ترکی مثل Osman Hamdi Bey و Bedri Rahmi به‌نمایش درآمده است. بازدید از موزه هنرهای زیبای استانبول، همه روزه، به جز یکشنبه‌ها و دوشنبه‌ها، از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ و نیم بعدازظهر رایگان است. 

موزه پرا

موزه پرا استانبول

منبع عکس: وب‌سایت cloudfront

موزه پرا یک موزه شخصی است که در یک ساختمان زیبای متعلق به قرن ۱۹ قرار دارد. هتل بریستول (Bristol Hotel) در این ساختمان قرار دارد. در موزه پرا نقاشی‌های شرقی، وزنه‌ها و واحدهای سنجش آناتولی و کاشی‌ها و سرامیک‌های Kutahya به نمایش گذاشته شده است. علاوه بر این، در این مکان نمایشگاه‌های موقت نیز برگراز می‌شود. برخی از نمایشگاه‌های موقت قبلی متعلق به آثار چهره‌های سرشناس مثل Andy Warhol، Joan Miro، Frida Kahlo و پابلو پیکاسو بوده است. اگر می‌خواهید به‌صورت رایگان از این موزه بازدید کنید، باید جمعه‌ها از ساعت ۶ الی ۱۰ عصر به موزه پرا بروید.

Salt Galata

Salt Galata

منبع عکس: وب‌سایت likealocalguide

Salt Galata هم به خاطر معماری فوق‌العاده و هم کتابخانه و فضای نمایشگاهی‌اش، توجه گردشگران را به خود جلب می‌کند. Salt Galata موسسه‌ای فرهنگی است که در محل بانک عثمانی سابق قرار دارد. داخل این موسسه یک کتابخانه تحقیقاتی (رایگان)، رستوران، کافه، کتاب‌فروشی، گالری هنری (رایگان) و موزه بانک عثمانی (رایگان) وجود دارد. شما می‌توانید به‌ راحتی یک روز تمام را در این موسسه سپری کنید. 

گالری‌های هنری خیابان استقلال

خیابان استقلال استانبول

منبع عکس: وب‌سایت flickr

گالری‌های هنری همواره رایگان هستند و فعالیت مقرون به صرفه فوق‌العاده عالی محسوب می‌شوند. بهترین گالری‌های هنری استانبول را می‌توانید در خیابان استقلال این شهر پیدا کنید که از جمله آن‌ها می‌توان به گالری هنری مشهور Misir Apartmani اشاره کرد که یک ساختمان و آپارتمان زیبا است که یک گالری متفاوت در هر طبقه دارد. از دیگر گالری‌های مشهور خیابان استقلال می‌توان از گالری Zilberman، گالریست و گالری Nev نام برد. کمی پایین‌تر از خیابان استقلال، گالری هنرهای معاصر Arter قرار دارد که نمایشگاه‌هایی که در آن برگزار می‌شود، همواره ارزش بازدید دارد. 

شرکت در تور بازدید از محله بالات (Balat)

محله بالات استانبول

منبع عکس: وب‌سایت surahotels

یکی از رنگارنگ‌ترین و تاریخی‌ترین محله‌های استانبول، محله بالات است که می‌توانید یک روز کامل را بدون صرف هیچ گونه هزینه‌ای در این محله سپری کنید. در این محله به بازدید از ساختمان کالج ارتدوکس یونانی Phanar بروید و شمعی در کلیسای سنت جورج (Church of St. George) روشن کنید و از کلیسای بلغاری سنت استفن (St. Stephen Bulgarian Church) که در کنار دریا قرار دارد، دیدن کنید. محله بالات خانه‌های رنگارنگ زیادی دارد که در گذشته متعلق به خانواده‌های ارتدکس یونانی طبقه متوسط جامعه (بورژوواها) بود. 

مسجد زیرک (Zeyrek Mosque)

مسجد زیرک استانبول

منبع عکس: وب‌سایت Magic City ISTANBUL

مسجد زیرک یکی از جاذبه‌های گردشگری تقریبا ناشناخته استانبول است. این مسجد سازه‌ای به رنگ صورتی کمرنگ دارد که در گذشته با عنوان صومعه Pantocrator شناخته می‌شد. این مسجد از دو کلیسای ارتدوکس شرقی سابق و یک کلیسای کوچک تشکیل یافته است. مسجد زیرک، بعد از مسجد ایاصوفیه، دومین ساختمان مذهبی و کلیسای بزرگ بازمانده از دوران سلطنت بیزانس‌ها است. این بنا بعد از سقوط حکومت قسطنطنیه، کاربری خود را تغییر داد و به مسجد تبدیل شد. 

اگر شما تاکنون در تور ترکیه شرکت کرده‌اید و تجربه سفر به استانبول و استفاده از تفریحات رایگان این شهر را دارید، تجربیات خود را مخاطبان کجارو به اشتراک بگذارید تا اگر کسی استانبول را به‌عنوان مقصد سفر نوروزی خود انتخاب کرده باشد، بتواند با هزینه کمتر، از بیشتر جاهای دیدنی استانبول بازدید کند.

شما می‌توانید فهرست جاهای دیدنی استانبول را در کجارو ببینید. اطلاعاتی مانند موقعیت مکان روی نقشه، آدرس دقیق، تصاویر و همچنین جاذبه‌های رایگان این شهر، در این فهرست موجود است و می‌توانید بسته به سلیقه خود، بازدید از هر کدام را در برنامه‌سفر خود قرار دهید.


آبشار گروبار | جاهای دیدنی ایران

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


آبشار گروبار تهران دماوند

آبشار گروبار از جمله آبشارهای اطراف دماوند است که در مسیر تنگه گروبار قرار دارد و یکی از جاذبه های طبیعی و دیدنی اطراف پایتخت به شمار می رود. آب این آبشار به رودخانه تار رود می ریزد.آبشار گروبار در موقعیت جغرافیایی استان تهران واقع است. این آبشار در ۵ کیلومتری شرق شهرستان دماوند و محله روح افزا، در دره گروبار قرار دارد. در دره گروبار درختان کهنسال ارس و گردو با قدمت چندین صدساله وجود دارد که قطر هر کدام از آنها به ۱۴ متر می‌رسد.

آبشار گروبار در دماوند یکی از جاذبه های گردشگری این شهر که در منطقه ای بسیار بکر واقع شده است. است. ارتفاع آبشار در حدود ۲۰ متر و در ارتفاع ۲۲۳۰ متری از سطح دریا در میان تنگه ای تنگ با کوه های مرتفع قرار گرفته است.
وجود درختان بید و رودخانه ای پرآب, آب و هوای مطبوع و دلپذیری را به این منطقه زیبا داده است. در این منطقه قدیمی سنگ آسیاب و قبرهای متعدد و بازار وجود داشته و در قدیم محل داد و ستد اهالی بوده است که از نظر میراث فرهنگی بسیار حائز اهمیت است. این دره در غرب دریاچه تار واقع است و ادامه این دره به دریاچه تار منتهی می گردد.
در این مسیر دو آبشار دیگر با نام های آبشار جنگلک و آبشار آینه رود فرح افزا نیز جاری هستند که دیدن آن ها می تواند لذت بازدید از این مسیر را دو چندان کند.
دسترسی به آبشار از طریق شرق شهرستان دماوند و تنگ گروبار امکان پذیر است. توجه داشته باشید در دره گروبار، دره های فرعی زیادی وجود دارد که عموما جهتی شمالی دارند. آبشار گروبار در سومین دره فرعی به سمت شمال واقع است.
اطراف شهر دماوند کوه‌های متعددی قرار گرفته ازجمله در ضلع شمالی شهر دماوند خط الرأس کوه‌های دوبرار به طول ۷۰ کیلومتر قرار دارد که دارای ۱۴ قله بالای ۴۰۰۰ متری است که هر ساله شاهد انواع برنامه‌های کوهنوردی از گلگشت گرفته تا صعود زمستانی در این منطقه هستیم.
پشت این کوه منطقه مازندران قرار گرفته که در گویش محلی به این کوه «ماز» نیز گفته می‌شود. در شمال غربی دماوند کوه تِل کمر (سرکورک) به ارتفاع ۲۸۰۰ متر قرار دارد. این کوه به پایگاه کوهنوردی برای کوهنوردان قدیمی دماوند تبدیل شده است که از روی قله آن کوه دماوند را از نیمه می‌توان دید.

آبشار گروبار
آبشار گروبار

پربازدیدترین ها:

منبع:
bezanimbiroon.ir


تفريحگاه پيرکدو | جاهای دیدنی ایران

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


تفریحگاه پیرکدو فارس بوانات

یکی دیگر از تفرجگاه های استان فارس، پارک جنگلی پیرکدو است که با درختانی با قدمت حدود هزار سال دارای چشمه ای پر آب و گوارا و فضایی دلنشین است.پیرکدو که در شهرستان بوانات در شمال شرقی استان فارس و در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر شیراز قرار دارد. مساحت آن ۲/۴۹۹۲ کیلومترمربع بوده و در موقعیت جغرافیایی ۵۳٫۶۵۰۴۸۱شرق ۳۰٫۴۵۴۱۳۹شمالی قرار دارد.

تفریحگاه پیرکدو از شمال به استان یزد و شهرستان آباده، از جنوب به شهرستانهای ارسنجان و نی ریز، از غرب به شهرستانهای خرم بید و مرودشت و از سمت شرق به شهرستان خاتم از استان یزد منتهی می‌شود.در پای کوه سرسفید چشمه زیبا و بانشاط پیر کدوئیه است که درسالهای پرباران آب خروجی آن به سی اینچ می رسد و درختان کهنسال چنار و بوز دارای عمر چندصدساله است .
زمان مناسب بازدید
آب چشمه در زمستان گرم و در تابستان بسیار خنک و سرد است.تفریحگاه پیرکدو مکانی است بسیار زیبا برای ایجاد اردوگاه که در صورت توجه می تواند قطب گردشگری شود.

امکانات موجود در آن سرویس بهداشتی -دکه تنقلات فروشی است.
اخیرا برق کشی نیز شده و روشنایی وجود دارد.ولی از داشتن جاده آسفالت محروم است.

پربازدیدترین ها:

 

آدرس : فارس – شهرستان بوانات

تفريحگاه پيرکدو
تفريحگاه پيرکدو

 

منبع:
bezanimbiroon.ir


سفر ۵ روزه به اصفهان

۲ اسفند ۱۳۹۷
بدون نظر


اصفهان، چونان نقش زیبای فرش‌های دست‌باف زنان هنرمندی است که هربار به آن می‌نگری محو زیبایی‌اش می‌شوی. این مقاله برنامه‌ریزی سفری ۵ روزه به شهر زیبای اصفهان را در اختیار شما قرار می‌دهد. با کجارو همراه باشید.

مقاله‌های مرتبط:

بارها و بارها درباره اصفهان گفته‌اند و شنیده‌ایم، اما دیدن و لمس واقعیات با چشمان خود داستانی متفاوت از تمام شنیده‌ها است. در این سفر ۵ روزه به اصفهان (به ویژه در سفرهای نوروز) سعی شده تا مکان‌های بسیاری را پوشش دهیم، اما باید یادآور شد که مکان‌هایی که در این مقاله نام برده شده‌اند، تنها جاذبه‌های دیدنی اصفهان نیستند. سعی کردیم تا در هر بازه زمانی صبح یا عصر مکان‌های نزدیک به هم را معرفی کنیم اما شما با توجه به زمان، مکان و سلیقه می‌توانید مکان‌های پیشنهادی را تغییر دهید.

در کجارو می‌توانید لیست کاملی از جاهای دیدنی اصفهان را مشاهده کنید و اطلاعات مورد نیاز درباره هر جاذبه گردشگری را از جمله آدرس، موقعیت مکانی روی نقشه، ساعت کاری، شماره تماس و…  بدست آورید و سفر خود را مطابق میل خود برنامه ریزی کنید.

روز اول | روز دوم | روز سوم | روز چهارم | روز پنج

روز اول

با در نظر گرفتن این‌که سفر ما از ابتدای صبح روز اول آغاز می‌شود، سفر را شروع می‌کنیم.

میدان نقش جهان


Naqsh E Jahan Square Rainbow

میدان نقش جهان در شمال اصفهان و در مجموعه دولتخانه صفوی قرار دارد. این میدان قدیمی به طول ۵۶۰ متر و عرض ۱۶۰ متر در طول تاریخ نام‌های بسیاری داشته از جمله میدان میدان شاه، میدان نقش جهان و اکنون میدان امام خمینی. در سال ۱۳۵۸در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شد. با آمدن به این میدان بسیار زیبا می‌توانید ۴ بنای دیگر را نیز بازدید کنید. این بناها عبارتند از مسجد امام، مسجد شیخ لطف‌الله، عمارت عالی قاپو، و بازار قیصریه.

مسجدشاه که به نام‌های مسجد جامع، مسجد سلطانی و مسجد امام نیز شهرت دارد، یکی از مساجد میدان نقش جهان در اصفهان است که در طی دوران صفوی ساخته شد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌شمارمی‌رود. این بنا شاهکاری جاویدان از معماری، کاشی‌کاری  در قرن یازدهم هجری است. مسجدِشاه در تاریخ ۱۵ دی ۱۳۱۰ با شماره­ی ثبت ۱۰۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

مسجد شیخ لطف‌الله شاهکاری از معماری و کاشی‌کاری قرن یازدهم است که برای تجلیل از شیخ لطف‌الله المیسی بنا شد. ساخت این بنا ۱۷ سال به طول انجامید. این مسجد برخلاف مسجدهای دیگر صحن و مناره ندارد.

عمارت عالی‌قاپو که در عهد صفویه «دولت‌خانه مبارکه نقش‌جهان» و «قصر دولت‌خانه» نام داشته است در سمت غربی میدان امام اصفهان (میدان نقش‌جهان) و روبروی مسجد شیخ لطف الله واقع شده است. این کاخ دارای پنج در ورودی بوده است که مهم‌ترین آن‌ها به نام عالی‌قاپو، مشرف به میدان امام است و سایر درها هر یک عبارت بودند از: در چهار حوض در قسمت شمال، در شاهی مشرف به دروازه شهر (معروف به دروازه دولت) در مغرب، در حرم‌سرا و در جبه‌خانه که موسوم به در مطبخ بوده است.

سردر بازار قیصریه در قسمت شمالی میدان نقش جهان و روبه‌روی مسجد امام قرار گرفته است. این بنا نیز یکی دیگر از زیبایی‌های به‌جا مانده از عهد صفوی است. عمارت قیصریه شامل سردر، عمارت نقاره‌خانه، ضراب‌خانه و کاروان‌سرای شاهی است. بازار قیصریه در فهرست آثار ملی قرار دارد.

عمارت چهل ستون

چهل ستون

 • فاصله از میدان نقش جهان: ۴ دقیقه پیاده‌روی

كاخ چهل‌ستون که بنا به کتیبه معرف تاریخ آن، با عنوان مبارک‌ترین بنای دنیا به یادگار مانده، از زیباترین یادمان‌های عصر صفوی در اصفهان امروزی است. این باغ که به روایت‌ تاریخ از گزند حاکم پر رشک قجری مصون نمانده، هنوز هم زیبایی‌های خیره‌کننده‌ای برای عرضه به دیدگان گردشگران و بازدیدکنندگان دارد.  زیبایی‌های این کاخ شما را به وجد می‌آورد.

احتمالا اکنون وقت ناهار باشد. اگر قصد آشپزی یا بازگشت به هتل را ندارید، چند رستوران و فست فود در این نزدیکی وجود دارند، از جمله فست فود آرمین اسنک، رستوران پاژنگ کنتاکی، سفره‌خانه سنتی حکیم باشی، و رستوران سنتی تاریخی.

پس از صرف ناهار و استراحت گردش خود را ادامه می‌دهیم.

موزه تاریخ طبیعی و حیات وحش

موزه تاریخ طبیعی اصفهان

موزه تاریخ طبیعی اصفهان در یکی از بناهای باستانی عصر تیموریان در سال ۱۳۶۷ راه‌اندازی شد. سالن‌های این موزه شامل سالن جانوران بدون مهره، سالن جانوران مهره‌دار، سالن گیاه‌شناسی، سالن زمین‌شناسی، سالن جغرافیای طبیعی و نقشه‌ها، سالن دیدنی‌های جهان خلقت است. دیدن این موزه شگفتی‌آور را از دست ندهید. در این موزه قدرت خدا را بار دیگر مشاهده می‌کنید.

خانه قزوینی‌ها

خانه قزوینی ها اصفهان

 • فاصله از موزه تاریخ طبیعی: ۳۰ دقیقه پیاده‌روی، ۱۱ تا ۱۴ دقیقه رانندگی

این بنای به جای مانده از دوران ناصرالدین شاه که تا سال ۱۳۵۰ مسکونی بوده است «خانه قزوینی‌ها» نام دارد. معماری، ورودی، حیاط‌ها، سالن‌ها، ارسی‌ها، گچبر‌ی‌ها و دیگر زیبایی‌های خانه قزوینی‌ها شما را به وجد می‌آورد.

پیشنهاد می‌کنیم عصر یا اوایل شب را به بازدید و قدم زدن روی پل خواجو و سی وسه پل بگذرانید. البته اگر زاینده‌رود میهمان بستر همیشگی خود باشد لذت پیاده‌روی شبانه ما چندین برابر خواهد شد.

سی و سه پل

سی و سه پل

سی‌وسه پل را می‌توان یکی از بهترین پل‌های جهان و شاهکار معماری ایرانی و صفوی نامید. سی‌و‌سه پل که آن را پل الله‌وردی خان هم می‌نامند، ۳۳ دهانه دارد و در دوران حکومت شاه عباس صفوی روی رودخانه‌ی زاینده‌رود ساخته شد. قدمت این پل به سال ۱۰۰۸ هجری قمری بازمی‌گردد و بعد از گذشت سه سال از این تاریخ، الله‌وردی خان اوندیلادزه گرجی مامور به پایان رساندن ساخت پل شد.

پل خواجو

پل خواجو

پل خواجو با ۲۴ دهانه در شرق سی‌ و سه پل روی رودخانه‌ی زاینده‌رود بنا شده است. گفته می‌شود این پل در سال ۱۰۶۰ هجری قمری، در زمان حکومت شاه عباس دوم ساخته شده است. در میانه‌ی این پل، ساختمان مخصوصی برای اقامت موقت شاه صفوی و خانواده او ساخته شده بود که به «بیگربیکی» شهرت دارد. در گوشه‌های ضلع شرقی این پل دو شیر سنگی قرار گرفته و گفته می‌شود نمادی از سپاهیان بختیاری است که محافظ اصفهان و زاینده‌رود بودند.

روز دوم

عمارت هشت بهشت


The Hasht Behesht Palace and Park

زیبایی عمرات هشت بهشت از همه لحاظ، کلامی جز بهترین تحسن‌ها را بر نمی‌انگیزد. شکوه و شگرفی این عمارت را باید با چشمان خود درک کنید. بسیاری از شاعران و گردشگرانی که در آن سال‌ها به اصفهان سفر کردند در اشعار و سفرنامه‌های خود از این مکان نام برده‌اند و زیبایی‌های آن برای خوانندگان وصف کرده‌اند. عمرات هشت‌بهشت در سال ۱۰۸۰ هجری قمری و مقارن با سومین سال سلطنت شاه سلیمان صفوی به اتمام رسید. این کاخ نمونه‌ای از عالی‌ترین کاخ‌های نشیمن دوران صفویه است.


Richly decorated fasade over water fountain in Bagh-e Fin garden – Kashan

باغ فين يكی از زيباترين و معروف‌ترين باغ‌های ايرانی است كه از آن به‌عنوان نمونه‌ی كامل باغ سازی ايرانی ياد می‌شود. از گذشته‌های بسيار دور، منطقه‌ی فين به واسطه‌ی چشمه‌ی روح‌افزايی كه در آن جريان دارد، مورد توجه حاكمان و پادشاهان بوده است. شكل‌گيری باغ فين در محل جديد خود به دوران صفويه و پس از زلزله‌ی سال ۹۸۲ ه.ق  مربوط می‌شود که ساختمان هشتی ورودی و سردر، كوشک ميانی، حمام صفوی و برج و باروی باغ در اين دوره شكل می‌گيرد.

پس از آن در دوران زنديه عمارت خلوت كريم‌خانی در مجاورت باغ احداث می‌شود و پادشاهان قاجار نيز به فراخور، بخش‌هايی نظير شترگلوی فتحعلی شاهی، حمام قاجار، تالار شاه‌نشين، خلوت نظام‌الدوله و عمارت بادگير (كتابخانه‌ی فعلی) را به باغ می‌افزايند. در دوران معاصر نيز الحاقاتی به مجموعه باغ فين اضافه می‌شود.

در قسمت جنوبیِ باغ فین، دو حمام وجود دارد که به حمام کوچک و بزرگ معروف هستند. حمام کوچک به منظور استفاده‌ی خدمتکاران ساخته شده است به همین دلیل از حیث معماری، ویژگی بارزی نداشته و سبب شهرتش وقوع قتل میرزا تقی خان فراهانی معروف به امیرکبیر است.

حمام سلطنتی یا حمام بزرگ، در دوره‌ی قاجاریه و به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شده است. البته در کنار ساخت حمام جدید، حمام کوچک را نیز که پس از پایان دوران صفوی از رونق افتاده بود به دستور شاه مرمت کردند. از آن جایی که حمام بزرگ برای استفاده‌ی فرماندهان و بزرگان دربار ساخته شده است، به لحاظ معماری اهمیت دارد و ستون‌های مرمر و سقف نقاشی‌شده‌اش فوق‌العاده تماشایی است.

مطمئنا روز چهارم تا اکنون باید تمام شده باشد، اما هنوز مکان‌های دیگری در کاشان هستند که فوق‌العاده جذاب هستند. ماننده خانه طباطبایی‌ها، خانه بروجردی‌ها، تیمچه امین‌ادوله، بازار کاشان، و مدرسه آقا بزرگ.

روز پنجم

چادگان


The Zayandeh Rud Dam

 • فاصله از اصفهان: حدود ۲ ساعت رانندگی

چادگان یکی از شهرستان‌های استان اصفهان است که آب و هوای مطبوع و معتدل همراه با طبیعت سرسبز و امکانات رفاهی مناسب، همگی دست به دست هم داده‌اند تا این مکان به یکی از زیبا‌ترین مناطق گردشگری برای توریست‌ها و همچنین اهالی استان اصفهان تبدیل شود. سابقه تاریخی این منطقه به درستی معلوم نیست، ولی آنچه مسلم است در دوران صفویه با کوچاندن ترک زبانان توسط شاه عباس اول به این ناحیه و نیز به واسطه داشتن موقعیت طبیعی مساعد و نزدیکی به زاینده رود، منطقه آبادی بوده است. طبیعت این منطقه بسیار عالی است و امکانات فراوانی دارد. اگر مایل باشید می‌توانید سد زاینده رود نیز که در نزذیکی چادگان قرار دارد  بازدید کنید. علاوه بر طبیعت می‌توانید از مهم‌ترین جاذبه تاریخی شهر به نام خانه «معظم‌الملک میر پنج» نیز دیدن کنید. این ساختمان دارای زیرزمین، تالارها و اتاق‌های وسیع با دیوارهایی مزین به نقوش و آیینه‌کاری‌های ظریف است. تزئینات خانه متاثر از تزئینات قرن گذشته اروپا ولی ساخت آن مطابق با موقعیت جغرافیایی این منطقه بنا شده است.

اگر برای سفر به اصفهان قصد خرید تور را دارید، کجارو به شما در انتخاب ارزان‌ترین تور اصفهان کمک می‌کند. ما با همکاری آژانس‌های معتبر گردشگری فهرستی از بهترین تورهای اصفهان را به شما ارائه می‌دهیم تا بتوانید با توجه به نیاز خود بهترین انتخاب را داشته باشید.